סרט טורקי

לא פעם כשהגעתי לבקר את סבא הוא ישב מול הטלוויזיה וצפה בסרט טורקי. "תראה! תראה מה זה", היה אומר ומצביע על המסך, "הבן שלו לא בא לבקר", ואז מדביק את קצה הלשון לחך, מושך אותה לאחור ומצקצק: "צֶה צֶה צֶה" ומיד אחרי הגיעה האנחה, "אחח אחח אחח…"

הבטתי על סבא שלי וחשבתי שאולי בגלל שהוא גילה את הטלוויזיה בגיל מאוחר, הוא לא מבין את הרעיון שזה רק סרט. "זה רק סרט סבא", אמרתי והוא ענה, "כן אבל, לירות בחבר שלך בשביל כסף? צֶה צֶה צֶה.. אחח אחח.. ככה מתנהגים?" שאל והעביר יד על השפם.

סבא שלי נפטר לפני עשרים שנה בערך, הזיכרון ממנו מתפורר כמו צבע על בית נטוש, אבל יש זיכרון אחד שנדבק טוב.

סבא שולח יד לקופסת סיגריות מסוג TIME מושך סיגריה אחת ומכניס לפה. הסיגריה הקצרה נלחצת בין שפתיו כשהוא מגשש אחר המצית מבלי להוריד את עיניו מהמסך, להבה גדולה מדי מגששת ומוצאת, האור הצהוב מאדים את קצה הסיגריה והמצית מושלכת בחזרה לשולחן. אני יושב על כורסת הבד עם משענות העץ החלקות, באצבעותיי מלטף את גימורי העץ בחלק המעוגל כלפי מטה ולא יכול להוריד את העיניים מסבא.

כשהוא מעשן שפתיו מתכווצות ומושכות את העשן במשך שניות ארוכות מאוד, לאט לאט, מבלי לקחת הפסקה כמו שראיתי מבוגרים אחרים עושים, אני עוצר את נשימתי וסבא עדיין שואף לאט מהסיגריה שהולכת ומתקצרת בקצב קבוע, אחיד ואיטי. סבא ממשיך לינוק ממנה בחוסר תשומת לב או התרגשות יתרה עד שהיא מגיעה לקצה אצבעותיו.

ואז, כשיש יותר אפר מסיגריה, הוא מפיל הכול למאפרה ומועך את הבדל מבלי לוותר לו. אני מביט בו מהופנט כמו ילד במופע קסמים, לא נושם ולא מסיר את העיניים ממנו. אני מחכה שהעשן ייצא וכשזה לא קורה אני נלחץ קצת. ואז, במקום לפלוט את העשן סבא לוקח שאיפה אחת ארוכה ועמוקה של אוויר נקי וזהו. העשן נעלם. קסם.

עדויות לבנות אפרוריות זעירות נפלטות במתי מעט מהאף של סבא ומלטפות בעדינות את השפם המוקפד, אני עדיין לא נושם, מחכה שהוא יפלוט את שעישן אבל סבא רק מרוכז בסרט שמאכזב אותו. "צֶה צֶה צֶה… ככה מתנהגים לאח שלך?" הוא שואל את שחקן הטלוויזיה הטורקי ומסכם: "צֶה צֶה צֶה, אחח אחח אחח.."

אחרי שסבתא נפטרה הוא החליט למות. אחרי כשנה הוא נכנס לבית החולים בפעם האחרונה, כשאין הגדרה ברורה במה הוא חולה או ממה הוא סובל. עמדתי מחוץ לחדר הטראומה בבית החולים וולפסון בחולון, רופא ערבי רכן מעליו וביצע בו החייאה כאילו זה הסבא שלו. אני אמנם הייתי רק בן חמש-עשרה אבל הבנתי שאין טעם, ככה הבן אדם החליט. אפילו לא כעסתי עליו.

סבא לא עזב את העולם הזה לפני שהתיישב על כורסת בית החולים, ימים אחרי שלא ירד ממיטתו, ועישן סיגריה אחרונה בשאיפה אחת ארוכה ומהפנטת.

איור: ג'קי לבן

לשתף זה כיף

כתוב/כתבי תגובה

דף הבית

גלבוע דקר,  נשוי לצופית דמרי המדהימה, אבא לדורון החמודה. 

כשהייתי בן תשע סבתא נונה (פרידה) עברה לגור איתנו. שעות ביליתי איתה, צחקנו והסתלבטנו. לעתים היא הייתה מעירה אותי מוקדם בבוקר כדי שאלך בשקט לקנות לה סיגריות "מונטנה" שנראה לי שהיא היחידה בעולם שעישנה.

היא הייתה הסבתא האחרונה שלי, את בעלה, סבא אליהו שלי, מעולם לא הכרתי. כשהייתי בן חמש עשרה נפטרו סבתא אסתר וסבא אליהו (מהצד השני) ורק סבתא נונה נשארה.בגיל עשרים נותרתי בלי סבים וסבתות והתחלתי לקנא באחרים.בגיל שלושים ושתיים הקמתי את 'חי בספר', עסק לכתיבת ספרי זיכרונות ומאז ועד היום הכרתי המון סבים וסבתות.

קיבלתי החלטה. לנסות ולהנגיש את התחום לכמה שיותר משפחות. בניתי פלטפורמה שעוזרת לי לעשות זאת. לשמחתי אני פוגש ומכיר משפחות חדשות כל הזמן וכיום יש לי עוד 2 כותבים ועורכת ועורך מקצועיים. בשנים האחרונות אני לא רק כותב, אלא גם מלווה תהליכים של כתיבת ספרי זיכרונות או ספרי מתכונים וסיפורים קצרים בכל מיני מסגרות.

אחד הדברים היותר מרגשים שאני עושה בעבודתי זה ללוות ולהכשיר בני נוער להיפגש ולכתוב סיפורים קצרים לקשישים, לעתים במיוחד לניצולי שואה, בפרויקטים לקראת ימי הזיכרון.

אני לומד כל הזמן. על כתיבה, עריכה, על משפחות, על סודות ועל השפה המיוחדת של אנשים שמאחוריהם עשרות שנים.

בחורף של שנת 2019 פרסמתי את הסיפור הקצר מספר 100 שכתבתי תוך כשנתיים. כל שבוע סיפור בן 500 מילה, כל שבוע על נושא אחר. חלקם מופיעים כאן באתר ב"בלוג". רובם ככולם התפרסמו כטור שבועי בעיתון "גפן המושבות," שמתפרסם באזור מגוריי, פרדס חנה ובכל אזור חוף הכרמל. 

בהכשרתי אני בוגר תואר ראשון לחינוך ועסקתי שנים רבות בחינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי. ומה הקשר בין חינוך לכתיבת ספר זיכרונות? מסתבר לי כל פעם מחדש שהרגישות שבחינוך ילדים ונוער, היכולת להקשיב, להכיל ולהתפתח הם יתרונות מאוד גדולים בראיונות האישיים.

בשנת 2012 הנחיתי בכלא "צלמון" סדנת כתיבה שבסופה הוצאנו ספר עם סיפורים קצרים ושירים של אסירים. לצערי הספר אינו יוצא את כתלי בית הכלא. החוויה כשלעצמה היא סיפור.
בשנת 2015 החלטתי לחזור על כך והפעם יצרתי קשר עם בית המעצר "קישון" והנחתי קבוצה נוספת לכתיבת החוויות והסיפורים האישיים שלהם. העבודה עם האסירים והתהליך שהם ואני עוברים הוא מדהים. לעתים אני מצטער שאין לי את הזמן לחזור ולהתנדב בכלא, ואני מחכה ליום שזה יקרה.

חי בספר נולד מתוך האהבה שלי והסיפוק שחשתי בכל פעם כשראיינתי אנשים לעיתון כזה או אחר. בתוך בליל החדשות, הסיפורים העצובים, הטרגדיות והכתבות שהבוס מכריח אותך לכתוב בכדי שהוא ירוויח עוד כמה שקלים, גיליתי כי המפגשים אל מול אנשים מיוחדים ומעניינים הם אלו שגרמו לי לעזוב את האקטואליה ולהישאב לנוסטלגיה. בנוסף, שמתי לב שכמו שלכל אחד ואחת מאיתנו יש טביעת אצבע שונה, כך גם לכל אחד ואחת מאיתנו יש סיפור חיים מעניין וייחודי. 

המתכון של חי בספר הוא בעצם המפגש בינינו. 

בשנת 2018 איבדתי את אבי. אני זוכר שכילד קטן עמדתי לידו מורעב, יום כיפור כבר עוד רגע נגמר, אנחנו עומדים מחוץ לבית הכנסת והוא מקשיב למישהו שמדבר. אין בו טיפת חוסר סבלנות, הוא לא רעב ולא צמא – הוא מקשיב. החוויה הזאת צרובה בזיכרוני טוב. אין בה ריח ולא טעם, אין מזג אוויר או מוזיקה ברקע, יש שני גברים מבוגרים בחולצות לבנות שעומדים ומדברים וילד אחד קטן ורעב, שיכול היה ללכת הביתה לבד אבל העדיף להביט בהם בהשתאות וניסה להבין מה כל כך חשוב להם, לדבר ולהקשיב. לספר. לשתף. ירשתי ממנו את היכולת והאהבה לאנשים ואני מודה על כך כל יום מחדש. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן