fbpx

משפחת טמיר

יש אנשים שחיים בסרט. הביטוי, כידוע, משמש להראות שהם מנותקים מהמציאות שהם במקום אחד והחיים במקום אחר. לפעמים זה כיף… (לפעמים אפילו אין ברירה אם רוצים להשאר שפויים)

אבל Gilboa Dakar לא. גלבוע חי בספר. כלומר הוא חי את החיים עצמם. 
מדובר בחיים של אחרים ולתקופה קצובה בה הוא כותב את החיים של אנשים אחרים, עורך מגיה ומדפיס בספר זיכרונות שיישאר לשנים ארוכות.

גלבוע הקים את " חי בספר – כתיבת ספרי זיכרונות וזה ה"בייבי" שלו שקיים כבר כמה שנים. הוא עושה את עבודתו בחריצות ונאמנות עם צוות של כותבים (אנחנו פגשנו את ניצן המקסימה) ואנשי מילים וצבע (מגיה/ה, מעצב/ת, עורכ/ת, בית דפוס) שאוהבים מה שהם עושים ונותנים כבוד לכל סיפור, לכל מילה לכל חיוך ודמעה, מהימים ההם ועד הזמן הזה.

אני ביקשתי את שירותיו כמתנה לאמי ליום הולדתה ה 70 (אמא וסבתא צעירה – לא להרבה אנשים בגילי יש אמא כזו ילדונת :)) . לא כסיכום החיים, אלא כאתנחתא, סיכום ביניים , שימור ופרסום זכרונות העבר המרתקים וכמובן לחיי הכרך הבא שיצא בטח לכבוד יום הולדתה ה 80!

וגלבוע עם צוות "חי בספר" עשו עבודה טובה, מכבדת ומכובדת, עם הקשבה, בדיקת ואימות העובדות ההסטוריות , אפשרויות למעבר ביניים על הטקסט לתוספות ותיקונים, בסבלנות (אני מאד עסוקה ולא יכולה לעבור תוך יום על חומרים ולהגיב מהר, לפעמים זה היה מתעכב שבועות בגללי) ובנועם (זה חשוב מאד, כשעובדים על משהו כזה, אולי הכי חשוב כי זה חלק מהחויה שנשארת בלב בסוף).

אתמול נפגשנו עם גלבוע וניצן, קיבלנו את הספרים שיצאו מבית הדפוס, דיברנו, התרגשנו ושמחנו. בליל הסדר נרים כוסית עם המשפחה לכבוד הספר והאנשים היקרים המופיעים בין דפיו ואמי תחלק לבני המשפחה הקרובים את העותקים שהזמינה בשבילם.

אני ממליצה לכל אחד לתת מתנה כזו להוריו או לסבים שלו (אין לי עמלה מזה 🙂 או אינטרס אחר) וכמו שישראלים עושים 😀 תגיד שרונית המליצה לכם כי הרי אנחנו כבר חברים גלבוע ואני – החיים שלי ושל משפחתי פרושים בין דפי הספר שהוא הוציא לאור!
תודה רבה , היה כיף.

וחג שמח לכולם

רונית טמיר

לשתף זה כיף

כתוב/כתבי תגובה

דף הבית

גלבוע דקר,  נשוי לצופית דמרי המדהימה, אבא לדורון החמודה. 

כשהייתי בן תשע סבתא נונה (פרידה) עברה לגור איתנו. שעות ביליתי איתה, צחקנו והסתלבטנו. לעתים היא הייתה מעירה אותי מוקדם בבוקר כדי שאלך בשקט לקנות לה סיגריות "מונטנה" שנראה לי שהיא היחידה בעולם שעישנה.

היא הייתה הסבתא האחרונה שלי, את בעלה, סבא אליהו שלי, מעולם לא הכרתי. כשהייתי בן חמש עשרה נפטרו סבתא אסתר וסבא אליהו (מהצד השני) ורק סבתא נונה נשארה.בגיל עשרים נותרתי בלי סבים וסבתות והתחלתי לקנא באחרים.בגיל שלושים ושתיים הקמתי את 'חי בספר', עסק לכתיבת ספרי זיכרונות ומאז ועד היום הכרתי המון סבים וסבתות.

קיבלתי החלטה. לנסות ולהנגיש את התחום לכמה שיותר משפחות. בניתי פלטפורמה שעוזרת לי לעשות זאת. לשמחתי אני פוגש ומכיר משפחות חדשות כל הזמן וכיום יש לי עוד 2 כותבים ועורכת ועורך מקצועיים. בשנים האחרונות אני לא רק כותב, אלא גם מלווה תהליכים של כתיבת ספרי זיכרונות או ספרי מתכונים וסיפורים קצרים בכל מיני מסגרות.

אחד הדברים היותר מרגשים שאני עושה בעבודתי זה ללוות ולהכשיר בני נוער להיפגש ולכתוב סיפורים קצרים לקשישים, לעתים במיוחד לניצולי שואה, בפרויקטים לקראת ימי הזיכרון.

אני לומד כל הזמן. על כתיבה, עריכה, על משפחות, על סודות ועל השפה המיוחדת של אנשים שמאחוריהם עשרות שנים.

בחורף של שנת 2019 פרסמתי את הסיפור הקצר מספר 100 שכתבתי תוך כשנתיים. כל שבוע סיפור בן 500 מילה, כל שבוע על נושא אחר. חלקם מופיעים כאן באתר ב"בלוג". רובם ככולם התפרסמו כטור שבועי בעיתון "גפן המושבות," שמתפרסם באזור מגוריי, פרדס חנה ובכל אזור חוף הכרמל. 

בהכשרתי אני בוגר תואר ראשון לחינוך ועסקתי שנים רבות בחינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי. ומה הקשר בין חינוך לכתיבת ספר זיכרונות? מסתבר לי כל פעם מחדש שהרגישות שבחינוך ילדים ונוער, היכולת להקשיב, להכיל ולהתפתח הם יתרונות מאוד גדולים בראיונות האישיים.

בשנת 2012 הנחיתי בכלא "צלמון" סדנת כתיבה שבסופה הוצאנו ספר עם סיפורים קצרים ושירים של אסירים. לצערי הספר אינו יוצא את כתלי בית הכלא. החוויה כשלעצמה היא סיפור.
בשנת 2015 החלטתי לחזור על כך והפעם יצרתי קשר עם בית המעצר "קישון" והנחתי קבוצה נוספת לכתיבת החוויות והסיפורים האישיים שלהם. העבודה עם האסירים והתהליך שהם ואני עוברים הוא מדהים. לעתים אני מצטער שאין לי את הזמן לחזור ולהתנדב בכלא, ואני מחכה ליום שזה יקרה.

חי בספר נולד מתוך האהבה שלי והסיפוק שחשתי בכל פעם כשראיינתי אנשים לעיתון כזה או אחר. בתוך בליל החדשות, הסיפורים העצובים, הטרגדיות והכתבות שהבוס מכריח אותך לכתוב בכדי שהוא ירוויח עוד כמה שקלים, גיליתי כי המפגשים אל מול אנשים מיוחדים ומעניינים הם אלו שגרמו לי לעזוב את האקטואליה ולהישאב לנוסטלגיה. בנוסף, שמתי לב שכמו שלכל אחד ואחת מאיתנו יש טביעת אצבע שונה, כך גם לכל אחד ואחת מאיתנו יש סיפור חיים מעניין וייחודי. 

המתכון של חי בספר הוא בעצם המפגש בינינו. 

בשנת 2018 איבדתי את אבי. אני זוכר שכילד קטן עמדתי לידו מורעב, יום כיפור כבר עוד רגע נגמר, אנחנו עומדים מחוץ לבית הכנסת והוא מקשיב למישהו שמדבר. אין בו טיפת חוסר סבלנות, הוא לא רעב ולא צמא – הוא מקשיב. החוויה הזאת צרובה בזיכרוני טוב. אין בה ריח ולא טעם, אין מזג אוויר או מוזיקה ברקע, יש שני גברים מבוגרים בחולצות לבנות שעומדים ומדברים וילד אחד קטן ורעב, שיכול היה ללכת הביתה לבד אבל העדיף להביט בהם בהשתאות וניסה להבין מה כל כך חשוב להם, לדבר ולהקשיב. לספר. לשתף. ירשתי ממנו את היכולת והאהבה לאנשים ואני מודה על כך כל יום מחדש. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן