ללמוד אצל זיגי שטדרמן

הפסנתר עמד בסלון ביתנו שבניו- יורק מהיום הראשון, אבל איכשהו הצלחתי לחמוק ממנו ומהורי שביקשו שאנגן משהו. ערב אחד אורח שהגיע מישראל התעקש. ההורים לחצו, "נו, סתם שילמנו?" אמר אבא, צחק והפנה מבטו לאישורו של האורח. התיישבתי מול הפסנתר, אצבעותיי רעדו. "כבר שנתיים שהוא לומד אצל המורה המהולל זיגי שטדרמן" השוויץ האב, "מכיר אותו?" שאל את האורח בגאווה.

"אם אני מכיר אותו?" ענה האורח בשחצנות, שולח את כדור הגאווה של אבי בחזרה כמו שחקן טניס מיומן, "הייתי חלק מהמפגינים שדרשו שיפסיק עם השטויות שלו בכנסייה" ענה האורח וגוש של רוק ירד בקושי בגרונו של אבי. אמא ניסתה להציל את המצב המביך ואמרה, "קדימה בייבי, נגן לנו משהו". שנאתי שהיא קראה לי כך, כאילו נולדנו שם ולא בדרום תל אביב. האצבעות כמעט והפשירו, אלא שאז האורח המשיך: "מי שמע על יהודים שמנגנים בכנסייה, איזה בן אדם אתה צריך להיות כדי לוותר ככה על היהדות שלך בשביל הגויים?"

בשלב הזה הדם שכבר הגיע לקצה האצבעות עלה לי לראש, זיגי, חברי הקשיש בשנתיים האחרונות, המורה שלי, מושפל כך בפניי. "רק שתדע לך, אדון יקר" אמרתי בקול נרגש ורועד, "שזיגי שטדרמן עשה דברים שבחיים לא תחלום עליהם."
"יפה מאוד אדון צעיר, אני רואה שאתה מעריץ את המורה שלך אבל מבחינתי אדם שמוותר ככה על יהדותו הוא לא ציוני, לא יהודי ולא ראוי. הוא ניגן יצירות דתיות נוצריות! מילא הוא היה עושה את זה לבדו אבל מאות אנשים יהודים הוא סחף לכנסייה באבו-גוש במשך חודשיים בשנה, בשבתות, אני כיהודי שומר מסורת לא יכול להסכים שיקרה דבר כזה בארץ ישראל". האורח הוציא מקטרת, מילא אותה בטבק והדליק. אבא לעולם לא מעשן בבית אבל הוא לא פצה פיו. "לפעמים בזמן השיעור שלנו, זיגי מספר לי על חייו. ידעת שמיד אחרי המלחמה הוא נסע לגרמניה לחפש את ההורים שלו? הוא התחזה לקצין בריטי, נסע בטנדר גנוב בין מחנות ההשמדה עד שמצא אותם ב'ברגן בלזן'. הוא הוציא אותם משם והביאם לישראל." כשסיימתי לומר את דברי שמתי לב שבקושי נשמתי ושליבי פועם בחוזקה, אבל לא יכולתי ולא רציתי להפסיק עכשיו.

"אני אמנם רק בן שש- עשרה, אבל אני יודע להבחין בין אלו שעושים מהלב, כמו זיגי וכמו ההורים שלי שמארחים אותך ומאפשרים לך למשל, להסריח את הבית שלנו במקטרת, לבין אנשים שניזונים רק מלהצביע על אחרים בזלזול". עמי! אמר אבי בקול תקיף אך גם בהנאה כלשהי, "כבד את האורח שלנו!" הוסיף. אמא קמה ממקומה ואמרה שהגיע הזמן לתה ועוגיות, האורח הפריח עוד עננה סמיכה בחדר.

אחרי דקות ארוכות של שתיקה אבא הציע ש"נסיים את הוויכוח המיותר הזה ואולי עמי, תנגן לנו משהו שלמדת לאחרונה?"

"אין לי מושג איך מנגנים בפסנתר" אמרתי, בשנתיים האחרונות למדתי מזיגי שטדרמן הרבה דברים על החיים, אבל לא לנגן על פסנתר.

לשתף זה כיף

כתוב/כתבי תגובה

דף הבית

גלבוע דקר,  נשוי לצופית דמרי המדהימה, אבא לדורון החמודה. 

כשהייתי בן תשע סבתא נונה (פרידה) עברה לגור איתנו. שעות ביליתי איתה, צחקנו והסתלבטנו. לעתים היא הייתה מעירה אותי מוקדם בבוקר כדי שאלך בשקט לקנות לה סיגריות "מונטנה" שנראה לי שהיא היחידה בעולם שעישנה.

היא הייתה הסבתא האחרונה שלי, את בעלה, סבא אליהו שלי, מעולם לא הכרתי. כשהייתי בן חמש עשרה נפטרו סבתא אסתר וסבא אליהו (מהצד השני) ורק סבתא נונה נשארה.בגיל עשרים נותרתי בלי סבים וסבתות והתחלתי לקנא באחרים.בגיל שלושים ושתיים הקמתי את 'חי בספר', עסק לכתיבת ספרי זיכרונות ומאז ועד היום הכרתי המון סבים וסבתות.

קיבלתי החלטה. לנסות ולהנגיש את התחום לכמה שיותר משפחות. בניתי פלטפורמה שעוזרת לי לעשות זאת. לשמחתי אני פוגש ומכיר משפחות חדשות כל הזמן וכיום יש לי עוד 2 כותבים ועורכת ועורך מקצועיים. בשנים האחרונות אני לא רק כותב, אלא גם מלווה תהליכים של כתיבת ספרי זיכרונות או ספרי מתכונים וסיפורים קצרים בכל מיני מסגרות.

אחד הדברים היותר מרגשים שאני עושה בעבודתי זה ללוות ולהכשיר בני נוער להיפגש ולכתוב סיפורים קצרים לקשישים, לעתים במיוחד לניצולי שואה, בפרויקטים לקראת ימי הזיכרון.

אני לומד כל הזמן. על כתיבה, עריכה, על משפחות, על סודות ועל השפה המיוחדת של אנשים שמאחוריהם עשרות שנים.

בחורף של שנת 2019 פרסמתי את הסיפור הקצר מספר 100 שכתבתי תוך כשנתיים. כל שבוע סיפור בן 500 מילה, כל שבוע על נושא אחר. חלקם מופיעים כאן באתר ב"בלוג". רובם ככולם התפרסמו כטור שבועי בעיתון "גפן המושבות," שמתפרסם באזור מגוריי, פרדס חנה ובכל אזור חוף הכרמל. 

בהכשרתי אני בוגר תואר ראשון לחינוך ועסקתי שנים רבות בחינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי. ומה הקשר בין חינוך לכתיבת ספר זיכרונות? מסתבר לי כל פעם מחדש שהרגישות שבחינוך ילדים ונוער, היכולת להקשיב, להכיל ולהתפתח הם יתרונות מאוד גדולים בראיונות האישיים.

בשנת 2012 הנחיתי בכלא "צלמון" סדנת כתיבה שבסופה הוצאנו ספר עם סיפורים קצרים ושירים של אסירים. לצערי הספר אינו יוצא את כתלי בית הכלא. החוויה כשלעצמה היא סיפור.
בשנת 2015 החלטתי לחזור על כך והפעם יצרתי קשר עם בית המעצר "קישון" והנחתי קבוצה נוספת לכתיבת החוויות והסיפורים האישיים שלהם. העבודה עם האסירים והתהליך שהם ואני עוברים הוא מדהים. לעתים אני מצטער שאין לי את הזמן לחזור ולהתנדב בכלא, ואני מחכה ליום שזה יקרה.

חי בספר נולד מתוך האהבה שלי והסיפוק שחשתי בכל פעם כשראיינתי אנשים לעיתון כזה או אחר. בתוך בליל החדשות, הסיפורים העצובים, הטרגדיות והכתבות שהבוס מכריח אותך לכתוב בכדי שהוא ירוויח עוד כמה שקלים, גיליתי כי המפגשים אל מול אנשים מיוחדים ומעניינים הם אלו שגרמו לי לעזוב את האקטואליה ולהישאב לנוסטלגיה. בנוסף, שמתי לב שכמו שלכל אחד ואחת מאיתנו יש טביעת אצבע שונה, כך גם לכל אחד ואחת מאיתנו יש סיפור חיים מעניין וייחודי. 

המתכון של חי בספר הוא בעצם המפגש בינינו. 

בשנת 2018 איבדתי את אבי. אני זוכר שכילד קטן עמדתי לידו מורעב, יום כיפור כבר עוד רגע נגמר, אנחנו עומדים מחוץ לבית הכנסת והוא מקשיב למישהו שמדבר. אין בו טיפת חוסר סבלנות, הוא לא רעב ולא צמא – הוא מקשיב. החוויה הזאת צרובה בזיכרוני טוב. אין בה ריח ולא טעם, אין מזג אוויר או מוזיקה ברקע, יש שני גברים מבוגרים בחולצות לבנות שעומדים ומדברים וילד אחד קטן ורעב, שיכול היה ללכת הביתה לבד אבל העדיף להביט בהם בהשתאות וניסה להבין מה כל כך חשוב להם, לדבר ולהקשיב. לספר. לשתף. ירשתי ממנו את היכולת והאהבה לאנשים ואני מודה על כך כל יום מחדש. 

השאירו פרטים ונחזור אליכם

דילוג לתוכן